Termomodernizacja budynków mieszkalnych woj. śląskie– co musisz wiedzieć?

Termomodernizacja budynków mieszkalnych woj. śląskie– co musisz wiedzieć?

Pojęcie termomodernizacji w ostatnich latach dość często przewija się w różnych źródłach i wzbudza wiele wątpliwości i pytań z tym związanych. Znajdziesz tu wszystko to, co musisz wiedzieć by pozyskać Dotacje na ten cel.

Najważniejszą kwestią jest to by dowiedzieć się czym tak właściwie jest ta termomodernizacja. Pojęcie to, wskazuje że są to wszystkie przedsięwzięcia mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i wykorzystania różnych źródeł energii w danym budynku. Często przedsięwzięcie wykonania termomodernizacji łączone jest z całkowitą zmianą wyboru źródeł energii na bardziej przyjazne środowisku. łączone jest przedsięwzięcie z wszystkimi czynnościami, które pomogą zmniejszyć lub lepiej wykorzystać potencjał budynku. Przykładem może być wymiana lub modernizacja instalacji kanalizacyjnej lub nawet podłączenie do sieci kanalizacyjnej, czy też udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Pojawia się pytanie w takim razie jakie pracę można wykonać w ramach termomodernizacji budynków mieszkalnych w ramach działania 1.7.1. w woj. śląskim?

W ramach kosztów kwalifikowalnych w ramach działania 1.7.1. woj. śląskie można wykonać następujące pracę:

 • docieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
 • docieplenie dachów i stropów,
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
 • wymiana oświetlenia na energooszczędne,
 • przebudowa/modernizacja systemu grzewczego (CO),
 • montaż/modernizacja instalacji:
 1. elektrycznej,
 2. wentylacyjnej,
 3. kanalizacyjnej,
 4. przeciwpożarowej,
 • montaż/modernizacja systemu uzdatniania wody,
 • montaż/modernizacja instalacji wentylacji i klimatyzacji,
 • montaż/modernizacja instalacji odgramiającej,
 • wymiana napędu windy,
 • montaż stacji pogodowych,
 • montaż/modernizacja udogodnień dla niepełnosprawnych.

Efektem termomodernizacji musi być zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energie, którą zużywa się do ogrzewania wody użytkowej, zostaną zmniejszone roczne straty energii pierwotnej w lokalnym źródle ciepła i lokalnej sieci ciepłowniczej. Zmniejszenie kosztów zakupu ciepła dostarczanego do obiektu w stosunku rocznym dzięki wykonaniu przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła i likwidację lokalnego źródła ciepła. Czyli jednym słowem aby budynek był bardziej oszczędny.

 

Konkurs w ramach działania 1.7.1 woj. śląskie w branży jest tak zwaną hybrydą.

Co to oznacza? Oznacza to tyle, że składa się z dwóch a właściwie z trzech części, dotacji bezzwrotnej i kredytu preferencyjnego i wkładu własnego.

Pewnie zastanawiają się Państwo kto może się starać o Dotacje na termomodernizacje w woj. śląskim w ramach działania 1.7.1?

Ile można pozyskać? To kolejne pytanie, które nasuwa się zgłębiając temat Dotacji. Otóż w ramach działania 1.7.1. woj. śląskiego na projekt termomodernizacji budynków mieszkalnych jest uzależnione od tego co wykaże dokumentacja. Mowa tu o dokumentacji środowiskowej oraz opracowanym wskaźniku efektywności energetycznej kwalifikującej do możliwości zdobycia Dotacji. Najprościej rzecz ujmując jest to dokumentacja stwierdzająca co i jak trzeba zrobić, oraz to czy dany budynek mieszkalny wpisuje się w kryteria działania konkursowego. Zobaczmy przykład.

Spółdzielnia Mieszkaniowa chciałabym wykonać termomodernizację budynku mieszkalnego przy ulicy Kowalskiej 1 przy pomocy Dotacji. Zlecają wykonanie dokumentacji środowiskowej oraz opracowania wskaźnika efektywności energetycznej kwalifikującej do możliwości zdobycia Dotacji. Zgodnie z wykonaną dokumentacją budynek osiąga wymagane wskaźniki a koszt wykonania termomodernizacji budynku mieszkalnego przy Kowalskiej 1 wyniesie 1 000 000 PLN. Budynek osiągnął oszczędność energii po termomodernizacji w stosunku do pierwotnych wskaźników 62%. Oznacza to, że budynek jak najbardziej się kwalifikuje do konkursu. Kwota, którą pozyska beneficjent przy takiej dokumentacji wyniesie  750 000 PLN. I taka będzie oszczędność beneficjenta środków. Na tą kwotę będzie składać się:

 • 45% premii inwestycyjnej – 450 000 PLN
 • 30% premia zwrotna – 300 000 PLN

Możemy sprawdzić BEZPŁATNIE czy Państwa budynki się kwalifikują do możliwości uzyskania Dotacji.

Przekonaj się jakie może to być proste. Skontaktuj się z nami. Sprawdzimy jak możemy Ci pomóc. promocja.dotacjeunii.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij poniższy przycisk.